Odlomak iz knjige MOĆ MAŠTE, MOĆ POKRETA

 

Upotrebite različite delove tela da izrazite familijarne gestove: tapšite zglobovima umesto šakama, klimajte kolenima umesto glavom, kažite „ne“ jednim stopalom, a „da“ drugim, smejte se jednim ramenom…
Mimikom dočarajte različite dnevne aktivnosti: jedenje raznih vrsta namirnica (jabuka, banana, pica, hamburger…) pranje zuba, pranje ruku. Kada ovo radite, vodite decu kroz sve aktivnosti i pripremne pokrete koji su uključeni, pre nego što se traženi zadatak izvede (pre nego što jedemo bananu moramo je oljuštiti, za pranje ruku nam je potreban sapun, najbolje tečni).

 

Pretvarajte se:

 

Da ste se u nešto umrsili
Da ste uhvaćeni u mali prostor koji postaje sve manji i manji
Da se nalazite u velikoj, lepoj kutiji, kako ćete iz nje izaći
Da se nalazite u maloj, uskoj kutiji, kako ćete iz nje izaći
Da hodate uz stepenice, kako hodate, brzo, polako…
Da hodate niz stepenice, brzo, polako…
Da dobacujete drugu košarkašku loptu
Da šutirate fudbalsku loptu
Da dobacujete balon
Da preskačete konopac
Da kupate kucu
Da se takmičite u povlačenju konopca
Da vrtite hula hop

 

Nacrtajte kartice koje opisuju različite akcije (pranje kuce, kuvanje, peglanje), osećaje (toplo, hladno), osećanja (ljutnja, radost), objekte (stolica, drvo). Podelite decu u grupe. Svaka grupa treba da izvadi jednu karticu i da je interpretira pomoću pantomime.
Kažite deci da zamisle da su u zoo-vrtu. Neka pomisle na omiljenu životinju. Neka pokažu kako ta životinja pomera telo.
Kada deca postanu veštija u pantomimi možete uključiti i aktivnosti koje obuhvataju širu lepezu i spektar pokreta koje imaju scenario, ali ipak pripadaju grupnoj pantomimi.

 

PRIMERI
1. Neka jedno dete izađe iz sobe. Druga deca odlučuju koje okruženje će predstaviti pantomimom (bolnica, zubarska ordinacija, kuhinja, kancelarija). Započinju portretisanje. Dete se vraća u sobu i pokušava da pogodi šta je u pitanju. Kada pogodi može da se pridruži improvizovanoj pantomimi.
2. Postavite scenu. Neka dete, ili vaspitač pantomimom opisuje prepoznatljivu aktivnost (pecanje, krečenje kuće, pranje sudova…) Zatražite od jednog deteta da dopuni scenu (možete predložiti da bude riba, ili zid, ili tanjir). Sledeće dete će voziti čamac na jezeru, sledeće će biti crv, drvo, itd…
3. Podelite decu u parove i dodelite im zadatke:
Jedno dete je Sneško, a drugo sunce
Jedno dete je platno, a drugo slikar
Jedno dete je list, a drugo vetar
Jedno dete je mačka, a drugo miš
Jedno dete je pčela, a drugo cvet
Jedno dete je pijanista, a drugo klavir
Jedno dete je frizer, a drugo nemirno dete
Jedno dete je doktor, a drugo dete pacijent
Jedno dete je ukrotitelj lavova,a drugo dete je lav
4. Formirajte krug i pantomimom oponašajte dodavanje lopte različitih veličina i materijala (ping-pong, teška medicinka, balon, vruća, lepljiva, staklena, lopta od snega koja se topi, ledena
lopta…). Ako želite možete sugerisati tempo dodavanja (brzo, polako, usporeno…).
5. Formirajte krug. Započnite dodavanje imaginarnog predmeta, ali identifikovanog u glavi svakog deteta. Svaki put kada jedno dete doda zamišljeni predmet drugom, predmet menja oblik to jest postaje predmet koji zamisli sledeće dete. Ako osetite da dete nije sigurno koji predmet je zamislilo, na kraju kruga, neka svako dete identifikuje predmet koji je dodavalo.
6. Formirajte krug. Neka prvo dete da određenu izjavu: „Krenula sam na more i spakovala_______.“ Objekat može biti bilo šta što dete poželi, ali ne sme biti izrečen verbalno, već samo opisan pantomimom. Sledeće dete ponavlja rečenicu, pa pantomimu, a onda dodaje svoj predmet (pantomima).. Na kraju igre neka deca identifikuju objekte koje su prepoznala.
7. Podelite decu u 5-6 grupa i svakoj grupi odredite zadatak da izabere određeno prevozno sredstvo koje će opisati pantomimom. Treba da se postave u formu i oblik prevoznog sredstva. Pošto svaka grupa treba da pogodi prevozno sredstvo drugih grupa, nema diskusije. Na početku možete pomoći deci određenom idejom kako da se postave, šta da izaberu… Druga ideja je da deca dočaraju oblik omiljenog voća ili povrća, određenu scenu iz poznate bajke…
8. Deca su u krugu, a jedno dete u sredini. Ovo dete započinje da hoda na veoma karakterističan način, pozivajući još jedno dete iz kruga da hoda za njim i pantomimom oponaša njegov način hoda. Kada prvo dete obiđe ceo krug, ono izlazi iz njega, a drugo dete započinje nov karakterističan način hoda i poziva novog drugara ili drugaricu da ga oponaša.
9. Igra se u krugu. Prvo dete započinje igru određenim ritmičkim udarcima (pljesne rukama dva puta i udari nogom jedanput). Ovaj ritam se prenosi od deteta do deteta u krugu, važno je da kada se udarac prenosi dva deteta ostvare kontakt očima. Igra se do kraja kruga, a tada sledeće dete započinje sa novim ritmičkim udarcem koji svi oponašaju.
10. Slon, palma i brod
Grupa sedi u krugu. Vaspitač pokazuje na određeno dete, izgovarajući njegovo ime, i odmah ime jednog od tri objekta. Na primer: „Stefan,slon!“
Stefan kao i deca koja sede sa njegove desne i leve strane moraju pantomimom i pokretima da dočaraju imenovani objekat.

 

Slon: Dete u sredini spoji dlanove, ispruži ruke ispred sebe i oponaša surlu slona. Deca sa strane naprave rukama polukrug oko glave deteta u sredini i na taj način predstave uši slona.

 

Palma: Dete u sredini podigne obe ruke visoko iznad glave mašući njima levo-desno poput palminog lista na vetru. Dva deteta sa leve i desne strane takođe drže ruke uvis, ali malo niže od prvog deteta i njišu ih u ritmu.

 

Čamac: Dete u sredini imitara da drži lulu u ustima i dvogledom gleda u daljinu. Pomalo se klati. Druga dva deteta oponašaju veslanje.

  • Pošto deca treba da nauče dosta novih pokreta važno je da pre nego što započnete igru provežbate pokrete. Igru započnite sa pantomimom samo jednog objekta.
  • Možete zatražiti od dece da sugerišu novi objekat ili neki novi pokret koji ga opisuje. Ovo motiviše decu da se osećaju poput kreatora igre.
  • Pomozite deci da uoče važnost usklađenosti trojke koja radi na objektu.
  • Kada prvi put igrate igru igrajte polako, neka deca imaju na raspolaganju dovoljno vremena da osmisle i naprave objekat. Kako vreme odmiče ubrzavajte tempo.